Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/esperanto/domains/hotel-esperanto.pl/public_html/wp-content/plugins/starhotel/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Świdnica - Hotel Esperanto

Notice: session_start(): A session had already been started - ignoring in /home/esperanto/domains/hotel-esperanto.pl/public_html/wp-content/themes/Starhotel-master-56003782432212af89a04f23e8284f240509c6c4/header.php on line 67

Świdnica

Świdnica nazywana małym Krakowem lub Perełką Dolnego Śląska swoim pięknem urzeka turystów od wielu lat. Warto samemu przekonać się, jakim jest wyjątkowym i zabytkowym miastem.

Świdnica (niem. Schweidnitz, czes. Svídnice) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Leży u podnóża Sudetów, na Równinie Świdnickiej, nad rzeką Bystrzycą. Od 2004 r. siedziba diecezji świdnickiej.

Świdnica jest jednym z większych i ważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Liczące ponad 60 tysięcy mieszkańców miasto, zostało założone już w 990 roku, jednak prawa miejskie otrzymało przed 1267 rokiem. Niegdyś stolica Księstwa świdnicko-jaworskiego, ważny ośrodek kultury i rzemiosła. Po II wojnie światowej znacznie rozbudowana w wyniku rozwoju przemysłu. W latach 1945-1990 prężny ośrodek przemysłowy z dobrze rozwiniętym przemysłem maszynowym, środków transportu, elektrotechnicznym, skórzanym, spożywczym, radiowym, aparatury precyzyjnej, włókienniczym oraz odlewniczym. Obecnie ośrodek przemysłowy (rozwinięty przemysł motoryzacyjny, elektrotechniczny, maszynowy oraz spożywczy), ważny ośrodek kulturalny, z jedynym w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz licznymi instytucjami kultury, ośrodek sportu i rekreacji. Ważny węzeł drogowy i kolejowy.

W Świdnicy turyści mogą liczyć na profesjonalną obsługę. Informacja Turystyczna mieszcząca się w Rynku oferuje turystom pełna i profesjonalną informację o miejscach ciekawych w mieście, mogą uzyskać informacje dotyczące bazy hotelowo-gastronomicznej, o organizowanych imprezach czy o historii i teraźniejszości Świdnicy. Informacja oferuje również sprzedaż albumów fotograficznych miasta, foldery, mapy, oraz liczne pamiątki.

Przez powiat świdnicki przebiegają liczne szlaki komunikacyjne, ścieżki rowerowe oraz trasy turystyczne. Świdnica to również znakomita baza wypadowa w Góry Sowie (narciarstwo biegowe, zjazdowe ? Walim, Rzeczka), do pobliskich uzdrowisk m.in. Szczawna Zdroju, nad wodę (Zbiornik wodny w Mietkowie). W okolicy zbajduje się Palmiarnia w Lubiechowie, powszechnie znany Zamek Książ, Góra Ślęża znajdująca się w parku krajobrazowym, Centrum Rozrywki – Wrocław, Zagórze Śląskie z Zamkiem Grodno, Lubachów z zaporą na rzece Bystrzycy, Jeziorko Daisy a nawet skałki w pobliskich Czechach.

Świdnickie Stare Miasto, należy do cenniejszych zespołów urbanistycznych tego typu w Polsce. Świdnica z racji swego historycznego znaczenia posiada wiele cennych zabytków architektury sakralnej, mieszczańskiej jak i przemysłowej.

W Świdnicy mieści się jedna z najwyższych w Europie i piąta pod względem wysokości wieża w Polsce – wieża katedry św. Stanisława i św. Wacława mierząca 103 m Ponadto w mieście znajduje się kilka zabytkowych kościołów z różnych okresów architektonicznych.

Do ważniejszych zabytków w mieście należą:

Katedra św. Stanisława i św. Wacława – wieża o wysokości 103 m
Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy – zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Kościół pw. św. Józefa.
Kamienice mieszczańskie w Rynku.
Zespół barokowych rzeźb w Rynku.
Ratusz i blok śródrynkowy z Salą Rajców i Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Fortyfikacje średniowieczne i pozostałości twierdzy Fryderyka Wielkiego, m.in. Flesza Nowomłyńska, kaponiery i kazamaty bramne oraz kazamata wału głównego z Muzeum Broni.